Doradztwo
- Szczegóły
- Kategoria: Dokumenty
- Opublikowano: poniedziałek, 09 listopad 2015 21:53
- Odsłony: 3225
Doradztwo i orientacja zawodowa
Każdy wie jak ważne jest w procesie edukacji doradztwo i orientacja zawodowa wpisują się w plan wychowawczy szkoły. Do funkcji doradztwa zawodowego zalicza się: kierowanie, doradzanie, sugerowanie, pomaganie w wyborze takiej ścieżki edukacyjno-zawodowej, która zagwarantuje pełny rozwój osobowy, czyli samorealizację. Dlatego też zadaniem doradcy zawodowego w gimnazjum jest pomóc uczniom w przygotowywaniu się do trafnego wyboru szkoły ponadgimnazjalnej i odpowiedniego profilu klasy. Charakter doradztwa zawodowego sprowadza się do tego, że w pełni jest respektowana i doceniana autonomia i indywidualność jednostki. W oparciu o uzyskaną wiedzę na temat posiadanych cech charakteru, zdolności, zainteresowań, predyspozycji zawodowych, stanu zdrowia przedstawia się uczniowi informacje o możliwościach dalszego kształcenia.
Kim jest Szkolny Doradca Zawodowy?
Jest to osoba, która obiektywnie pomoże określić twoje oczekiwania zawodowe, pomoże ocenić zainteresowania i uzdolnienia zawodowe oraz wybrać ścieżkę edukacyjną. Udzieli ci wszelkich informacji, pomoże w samodzielnym korzystaniu ze zbiorów, wskaże dodatkowe źródła informacji.
Rok szkolny 2015/2016
Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice!
Jesteście państwo pierwszym doradcą twojego dziecka. Spróbuj wesprzeć go w tak ważnych decyzjach życiowych jakim jest wybór szkoły i zawodu.
- Zaobserwuj, jakie czynności chętnie wykonuje Twoje dziecko, co go pasjonuje i ciekawi. Rozmawiaj na ten temat , gdyż jest to pierwsze źródło informacji o jego zainteresowaniach.
- Rozmawiaj na temat interesujących syna lub córkę przedmiotów szkolnych i zajęć pozalekcyjnych. Rozmowy te uświadomią Ci możliwości i potencjał Twojego dziecka.
- Angażuj się w życie szkoły, także we współpracę z doradcą zawodowym, aby wspierać syna lub córkę w planowaniu kariery edukacyjno – zawodowej
Szanowni Państwo wyniki badań wskazują, że rodzice oraz tradycje rodzinne mają największy wpływ na edukacyjne i zawodowe wybory dziecka.
Oczywiście bardzo ważną rolę w wyborze szkoły i zawodu pełnią również czynniki wewnętrzne , do których możemy zaliczyć: zainteresowania, predyspozycje, zdolności, umiejętności, temperament, cechy charakteru, wartości, możliwości intelektualne, postawy, przekonania, stan zdrowia. Zaobserwuj, jakie czynności chętnie wykonuje Twoje dziecko, co go pasjonuje i ciekawi. Rozmawiaj na ten temat , gdyż jest to pierwsze źródło informacji o jego zainteresowaniach.
- Rozmawiaj na temat interesujących syna lub córkę przedmiotów szkolnych i zajęć pozalekcyjnych. Rozmowy te uświadomią Ci możliwości i potencjał Twojego dziecka.
- Angażuj się w życie szkoły, także we współpracę z doradcą zawodowym, aby wspierać syna lub córkę w planowaniu kariery edukacyjno – zawodowej
Polecam Państwu następujące strony internetowe, na których znajdziecie ważne i pomocne informacje;
- http://www.doradztwo.koweziu.edu.pl/index.php/vademecum-doradztwa-zawodowego
- http://www.doradztwo.koweziu.edu.pl/
- http://www.koweziu.edu.pl/filmy
Doradca zawodowy pomoże Ci udzielając indywidualnej porady zawodowej na kolejnych etapach wyboru typu szkoły, kierunku kształcenia, zatrudnienia, przekwalifikowania się, ponownego zatrudnienia w przypadku utraty pracy.
Pomagam wybrać mojemu dziecku zawód i szkołę ponadgimnazjalną.